Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska direkt och indirekt, bedriva verksamhet genom projektering av vindkraftsanläggningar, uppförande och drift av sådan anläggning samt värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också direkt eller indirekt bedriva byggnation, drift och underhåll av nät för överföring av el och vägar samt annan liknande nödvändig infrastruktur. Bolaget äger även medverka i finansieringen av egna och närstående bolags tillgångar och verksamhet samt ställa säkerheter för egna och närstående bolags förpliktelser i samband därmed.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 118 428 | 55 946 | 32 147 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -72 402 | 36 201 | 23 479 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -75 515 | 26 892 | 21 845 |
| Årets resultat (tkr) | -75 515 | 21 038 | 17 366 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 102 009 | 3 088 594 | 3 082 854 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 118 428 | 55 946 | 32 147 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -72 402 | 36 201 | 23 479 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -75 515 | 26 892 | 21 845 |
| Årets resultat (tkr) | -75 515 | 21 038 | 17 366 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 2 999 747 | 2 942 240 | 2 634 998 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 102 252 | 146 355 | 447 856 |
| Tillgångar (tkr) | 3 102 009 | 3 088 594 | 3 082 854 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 024 198 | 3 061 433 | 3 040 396 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 2 979 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | 13 001 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 74 832 | 14 160 | 42 458 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 102 009 | 3 088 594 | 3 082 854 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 20 686 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -61.1% | 64.7% | 73.0% |
| Soliditet | 97.5% | 99.1% | 98.6% |
| Kassalikviditet | 136.6% | 1033.6% | 1054.8% |
Stor-Skälsjön Vind AB ingår i en koncern med 6 bolag. Moderbolag är Stor-Skälsjön Vind Holding AB och koncernmoderbolag är Münchener Rückversicherungs-Gesellschaft AG in München. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska direkt och indirekt, bedriva verksamhet genom projektering av vindkraftsanläggningar, uppförande och drift av sådan anläggning samt värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall också direkt eller indirekt bedriva byggnation, drift och underhåll av nät för överföring av el och vägar samt annan liknande nödvändig infrastruktur. Bolaget äger även medverka i finansieringen av egna och närstående bolags tillgångar och verksamhet samt ställa säkerheter för egna och närstående bolags förpliktelser i samband därmed.